Helka

Helsingin kaupunginosayhdistykset ry

Helka / Huomionosoitukset / Helkan tunnustusmerkki

Helkan tunnustusmerkki voidaan myöntää vähintään 3 - 5 vuoden aktiivisesta toiminnasta kaupunginosayhdistyksessä. Esitys tehdään Helkan hallitukselle. Merkin lunastushinta on 42 euroa. Merkin mukana toimitetaan Helkan kunniakirja. 

helkatunnustusm.pngTunnustusmerkissä on Helkan hopeoitu logo kullattujen lehvien päällä, merkki on samankokoinen kuin viiden sentin kolikko.


Helkan tunnustusmerkkien saajat vuodesta 1987 lähtien:
(jolloin merkki on otettu käyttöön)     


1987:

6.9. Aila Ehoniemi, Puotila-Seura ry 
6.9. Marja-Liisa Mustonen, Puotila-Seura ry
6.9. Margit Tarhonen, Puotila-Seura ry
11.11. Lars Holm, Savela-Seura ry
19.11. Tuula Korhonen, Pajamäki-Seura ry
30.11. Arja Pantke, Katajanokka-Seura ry
6.12. Raimo Peltonen, Marjaniemi-Seura ry
6.12. Pentti Miikkulainen, Marjaniemi-Seura ry
6.12. Raili Tanskanen, Marjaniemi-Seura ry
6.12. Irja-Liisa Ailio, Marjaniemi-Seura ry

1988:

22.3. Armas Rautavaara, Savela-Seura ry
13.4. Matti Mannila, Puistola-Seura ry
30.10. Kalle Grundström, Savela-Seura ry
27.11. Pirkko Alaranta, Töölö-Seura ry
27.11. Anja Lehtinen, Töölö-Seura ry
27.11. Eeva Seppä, Töölö-Seura ry
27.11. Tarja Brandes, Töölö-Seura ry
27.11. Alice Gustafsson, Töölö-Seura ry

1989:

25.2. Väinö Myllymäki, Puistola-Seura ry
16.3. Martti Puhakka, Tammisalolaisten Yhdistys ry
16.3. Robert Therman, Tammisalolaisten Yhdistys ry
28.5. Tarja Arola, Laajasalo-Seura ry
12.6. Yrjö Laurikainen, Tammisalolaisten Yhdistys ry
12.6. Jakob Lehto, Tammisalolaisten Yhdistys ry
20.11. Raita Pennanen, Savela-Seura ry
29.11. Lauri Jauhiainen, Kannelmäki-Seura ry
29.11. Olavi Vuorimies, Kannelmäki-Seura ry

1990:

19.3. Arto Kivikuru, Tammisalolaisten Yhdistys ry
19.3. Pertti Aaltonen, Tammisalolaisten Yhdistys ry
19.3. Sakari Syväoja, Tammisalolaisten Yhdistys ry
19.3. Ossi Airas, Tammisalolaisten Yhdistys ry
19.3. Helmi Leinonen, Tammisalolaisten Yhdistys ry
19.3. Liisa Siukkari, Tammisalolaisten Yhdistys ry
19.3. Ritva Pesonen, Tammisalolaisten Yhdistys ry
12.10. Lauri Kiviranta, Kallio-Seura ry (50 vuotta)
12.10. Juha Koskinen, Kallio-Seura ry (50 vuotta)
12.10. Saara E. Tolonen, Kallio-Seura ry (50 vuotta)
28.10. Väinö Saari, Myllypuron Omakotiyhdistys ry (30 vuotta)
28.10. Impi Huhta, Myllypuron Omakotiyhdistys ry (30 vuotta)
28.10. Matti Ilola, Myllypuron Omakotiyhdistys ry (30 vuotta)
28.10. Eero Sillankorva, Myllypuron Omakotiyhdistys ry (30 vuotta)
28.10. Seppo Laaksonen, Puistola-Seura ry
28.10. Terttu Heinonen, Puistola-Seura ry
2.12. Kaarina Parkkonen, Roihuvuori-Seura ry (30 vuotta)
2.12. Sirkkaliisa Henriksson, Roihuvuori-Seura ry (30 vuotta)
2.12. Pentti Karhu, Roihuvuori-Seura ry (30 vuotta)
2.12. Anja Nyroos, Roihuvuori-Seura ry (30 vuotta)
6.12. Magnus Lemberg, Lauttasaari-Seura ry
6.12. Pertti Narinen, Lauttasaari-Seura ry
6.12. Pentti Närhinen, Lauttasaari-Seura ry
6.12. Matti Porvari, Lauttasaari-Seura ry
6.12. Riitta Romo, Lauttasaari-Seura ry

1991:

2.2. Raimo Kivimäki, Savela-Seura ry
21.3. Lasse Myllymaa, Kurkimäki-Seura ry
26.4. Tuula Turunen, Kurkimäki-Seura ry
21.11. Antti Pohjanheimo, Puistola-Seura ry
25.11. Ritva Levänen, Pukinmäki-Seura ry
25.11. Kaisu Salmi, Pukinmäki-Seura ry
25.11. Tero Tuomisto, Pukinmäki-Seura ry
25.11. Hans Varila, Pukinmäki-Seura ry
 
1992:

20.8. Esko Hyytiäinen, Puotila-Seura ry
20.8. Jaakko Ojala, Puotila-Seura ry
20.8. Aila Paussu, Puotila-Seura ry
20.8. Leila Eklund, Puotila-Seura ry
20.8. Pirjo-Liisa Kangasniemi, Puotila-Seura ry
17.9. Hilkka Halonen, Puistola-Seura ry
17.9. Tarja Ilola, Puistola-Seura ry
17.9. Kaisa Kakko, Puistola-Seura ry
17.9. Heimo Laaksonen, Puistola-Seura ry
17.9. Esko Nygren, Puistola-Seura ry
17.9. Pentti Paulasuo, Puistola-Seura ry
17.9. Ilkka Uotila, Puistola-Seura ry
17.9. Juhani Vahde, Puistola-Seura ry
17.9. Marjatta Vasara, Puistola-Seura ry
17.9.  Markku Haakana, Puistola-Seura ry
17.9.
 Juhani Peltola, Puistola-Seura ry
17.9. Juhani Piilonen, Puistola-Seura ry
17.9. Raija Siitonen, Puistola-Seura ry
17.9. Rolf Sormo, Puistola-Seura ry
17.9. Eeva Väisänen, Kruununhaka-Seura ry
17.9. Maija-Liisa Pekkarinen, Kruununhaka-Seura ry
17.9. Marianne Fodge, Kruununhaka-Seura ry
17.9. Sakari Poutanen, Kruununhaka-Seura ry
17.9. Lauri Salminen, Kruununhaka-Seura ry
17.9. Matti Tausti, Kruununhaka-Seura ry

14.10. Ritva Koivunen, Eteläiset kaupunginosat ry
14.10. Antti Salaterä, Eteläiset kaupunginosat ry
14.10. Olli Blåberg, Eteläiset kaupunginosat ry
14.10. Ingrid Lindroos, Eteläiset kaupunginosat ry
14.10. Terttu Ertola, Pakila-Seura ry
14.10. Esko Havumäki, Pakila-Seura ry
14.10. Irma Isrikki, Pakila-Seura ry
14.10. Tapio Lehtonen, Pakila-Seura ry
14.10. Aki Paavola, Pakila-Seura ry
14.10. Klaus Selinheimo, Pakila-Seura ry
14.10.  Risto Tammiluoma, Pakila-Seura ry
14.10. Kalevi Äijälä, Pakila-Seura ry

1993: (ei anottuja tunnustusmerkkejä)

1994:

23.3. Jorma Anttila, Marjaniemi-Seura ry
23.3. Marjatta Tamminen, Marjaniemi-Seura ry

1995: (ei anottuja tunnustusmerkkejä)

1996: 

21.2. Riitta Koistinen-Mandalios, Myllypuro-Seura ry  
21.2. Anne Valkonen, Myllypuro-Seura ry
21.2. Markku Hyttinen, Myllypuro-Seura ry
Inkeri Koski, Kampin kaupunginosayhdistys ry
Marjatta Henriksson-Salonen, Kampin kaupunginosayhdistys ry
Tapani Tissari, Kampin kaupunginosayhdistys ry
Eila Karppinen, Kampin kaupunginosayhdistys ry
Raija Häyrinen, Savela-Seura ry
Milja Komu, Savela-Seura ry

1997: 

Raimo Ekoluoma
, Puistola-Seura ry
Leena Iisalo, Puistola-Seura ry
Kaarina Mielikäinen, Puistola-Seura ry
Kaija Holopainen, Kruununhaka-Seura ry
Eva Lahti, Kruununhaka-Seura ry
Osmo Soikkeli, Kruununhaka-Seura
Jaakko Tuominen, Kruununhaka-Seura
 
1998: 

Keijo Akkanen
, Savela-Seura ry
Kauko Koskinen, Pukinmäki-Seura ry
Pentti Laine, Pukinmäki-Seura ry
Kalevi Virtanen, Pukinmäki-Seura ry

1999:

19.8. Pekka Laurikainen, Tammisalolaisten Yhdistys ry
23.10. Anneli Repo, Pakila-Seura ry

2000:

2.4. Veikko Hakkarainen, Pitäjänmäki-Seura ry
17.8. Liisa Aaltonen, Tammisalolaisten Yhdistys ry
17.8. Heidi Eräpuro, Tammisalolaisten Yhdistys ry
17.8. Aimo Lampola, Tammisalolaisten Yhdistys ry
17.8. Mauno Lönnqvist, Tammisalolaisten Yhdistys ry
17.8. Kirsti Rappu, Tammisalolaisten Yhdistys ry
17.8. Jan Strang, Tammisalolaisten Yhdistys ry
17.8. Kimmo Söderholm, Tammisalolaisten Yhdistys ry
17.8. Soile Tolonen, Tammisalolaisten Yhdistys ry
17.8. Juha Viljanen, Tammisalolaisten Yhdistys ry
17.8. Jorma Väistö, Tammisalolaisten Yhdistys ry
17.8. Risto Salo, Tammisalolaisten Yhdistys ry
17.8. Esko Huovio, Tammisalolaisten Yhdistys ry
17.8. Matti Peltonen, Tammisalolaisten Yhdistys ry
17.8. Aino Syväoja, Tammisalolaisten Yhdistys ry
14.10. Tuulikki Hattula, Kallio-Seura ry
14.10. Hannu Routio, Kallio-Seura ry
  
2001:   

1
2.5. Marita Leivo-Lemström, Pasila Seura ry
Ritva Westerlund, Pasila Seura ry
13.6. Maj-Lis Maltela, Ruskeasuo-Seura ry
Ralf Mallenius, Ruskeasuo-Seura ry
(luov. 18.12. kirjanjulk.tilaisuudessa)
19.10. Urpo Ryönänkoski, Lehtisaari-Seura ry
27.10. Monika Sköld, Puotila-Seura ry
27.10. Anna-Maria Saarinen, Puotila-Seura ry
11/01 Tuula Kollin, Tammisaloseura ry 
(ent. Tammisalolaisten Yhdistys ry)

2002:  

16.4. Hilkka Saarinen, Puistola-Seura ry
9.10. Martti Häkkä, Kruununhaka-Seura ry
9.10. Rolf Löfman, Kruununhaka-Seura ry
9.10. Outi Seppälä, Kruununhaka-Seura ry
9.10. Maire Vermasvuori, Kruununhaka-Seura ry
13.11. Maija Pihlajapuro, Ruskeasuo-Seura ry
13.11. Erkki Jokinen, Maunula-Seura ry


2003:
 
(ei anottuja tunnustusmerkkejä)

2004:  

5.3. Kari Varvikko, K
annelmäki-Seura ry
27.4. Eeva Mehto, Marjaniemi-Seura ry 
(luovutettu 9.10.2004) 
7.12. Pirjo Salo, Punavuori-Seura ry


2005:

24.5. Inka Liesmaa, Tammisaloseura ry
9.10. Veijo Vatka, Herttoniemi-Seura ry
9.10. Esa Pajunen, Herttoniemi-Seura ry
9.10. Per-Erik Förars, Herttoniemi-Seura ry
9.10. Eva-Riitta Siitonen, Herttoniemi-Seura ry

2006:

25.10. Rauno Pajunen, Laajasalo - Degerö Seura ry 
25.10. Risto Marttinen, Laajasalo - Degerö Seura ry
25.10. Leena Svensson, Laajasalo - Degerö Seura ry
31.10. Ari Kallinen, Kumpula-seura ry
31.10. Antti Virén, Kumpula-seura ry

2007:

8.5. Anna-Riitta Piilonen, Puistola-Seura ry
8.5. Markku Typpö, Puistola-Seura ry
8.5. Vesa Vähätalo, Puistola-Seura ry
6.11. Elina Koskinen, Malmi-Seura ry

2008:

22.1. Esko Selin, Herttoniemi-Seura ry
22.1. Juhani Pösö, Herttoniemi-Seura ry
22.1. Raimo Hjerppe, Herttoniemi-Seura ry
2.4. Ritva Pirinen, Siltasaariseura ry
2.4. Eeva Wahlsten, Siltasaariseura ry
2.4. Anja Haliseva, Siltasaariseura ry

2009: (ei anottuja tunnustusmerkkejä)


2010:

16.2. Raili Haltimo, Pitäjänmäki-seura ry

2011:

26.4. Veikko Neuvonen, Kumpula-seura ry
26.4. Heikki Pyykkö, Kumpula-seura ry

2012:

25.9. Sinikka Envalds, Pakila-Seura ry
25.9. Eljas Kukkola, Pakila-Seura ry
25.9. Seppo Latvala, Pakila-Seura ry

2013:

3.12. Ritva Hytönen, Tapulikaupunki-Seura ry
3.12. Kauko Rossi, Tapulikaupunki-Seura ry
3.12. Petri Syrjänen, Tapulikaupunki-Seura ry


2014: (ei anottuja tunnustusmerkkejä)

2015:

16.11. Karl-Johan Lönnroth, Tammisalo-Seura ry