Kultainen Pro Helsinki -ansiomerkki on Helkan korkein tunnustuksenosoitus. Se myönnetään tunnustuksena Helsingin kaupunginosayhdistykset ry:n tai sen jäsenyhdistyksen hyväksi suoritetusta pitkäaikaisesta (noin kymmenen vuoden) aktiivisesta ja ansiokkaasta työstä. Ansiomerkki voidaan myöntää myös henkilölle, joka on järjestäytyneen kotiseutu- ja kaupunginosayhdistystyön ulkopuolella toiminut merkittävästi helsinkiläisen kotiseututyön hyväksi.

helkaansiomkultainen.pngEsitys tehdään siis Helkan hallitukselle, mutta myös Helkan hallitus voi itse tehdä esityksen kultaisen Pro Helsinki -ansiomerkin saajaksi. Ansiomerkin mukana toimitetaan kunniakirja. Merkin lunastushinta on 168 euroa.

Merkki on samankokoinen kuin kymmenen sentin kolikko. Siinä on pyöreän kentän yläosassa tummansinisellä pohjalla kullanvärinen Helsingin vene. Merkin alaosa on valkoista emalia ja sen alareunassa lukee Pro Helsinki. Pyöreän kentän ympärillä on ohut kultainen kehys ja kultaiset sakarat.

Kultaisten Pro Helsinki –ansiomerkkien saajat alusta lähtien:

1964: 

Lauri Aho,                 nro 1

1965: 

Heikki Koskelainen,   nro 2 
Valter Vartio,            nro 3
Oiva Vuori,               nro 4
Viljo Pällö,                nro 5

1966: 

Unio Hiitonen,          nro 6
Matti Kailari,             nro 7
R.W. Palmroth,         nro 8 
 
1967: 

Pulmu Takamäki,      nro 9
Jouko Tuominen,      nro 10
 
1968:
 

Kosti Huuhka,           nro 11
Kaarlo Penttinen,      nro 12
Maija-Liisa Wuorio,   nro 13
 
1969: 

Runar Berttula,         nro 14 
Jarl Jarkka,               nro 15
Kauko Mustonen,      nro 16
Valle Ojaniemi,          nro 17
 
1970:  

Erkki Hara,                nro 18
Paavo Luostarinen,   nro 19
Mauno Makkonen,     nro 20
Jorma Korvenheimo, nro 21
Eikka Mäkinen,          nro 22
Mikko Pitkäniemi,      nro 23
Väinö Karvo,             nro 24
Yrjo Koivisto,            nro 25 
Bertel Puolakoski,     nro 26
Olavi Tammi,             nro 27

1971: -
1972: -
1973: 
-

1974: 

Sakari Aarniala,        nro 28
Osmo Töyrylä,          nro 29
Urho Urasto,             nro 30
Teuvo Aura,              nro 31
Virve Haro,               nro 32
Viljo Helenius,           nro 33
Toivo Alajärvi,           nro 34
Karl Alanko,              nro 35
Erkki Pantzar,           nro 36
Niilo Nuuttila,            nro 37
Aarre Vuorjoki,         nro 38
Eino Marttinen,         nro 39
Martti Sintonen,        nro 40
Leo Noro,                  nro 41
Veikko Löyttyniemi,   nro 42
Veikko Allinen,           nro 43
Pentti Myllynen,         nro 44
Maiju Ekström,           nro 45
Pekka Mannio,           nro 46
Kauko Joustela,         nro 47
Lauri Kultti,                nro 48 
Kauko Salmela,          nro 49
Pertti Hatakka,           nro 50
Olavi Huhtala,            nro 51
Arvo Suominen,         nro 52
Leo Tarkkala,             nro 53
Pentti Ilola,                nro 54
Anja Huotari-Siimes,  nro 55
Mikko Rasinkangas,   nro 56
Mirjami Järveläinen,   nro 57
Marja-Terttu Luukko, nro 58 
Aarne Taiminen,         nro 59
Björn Andersin,          nro 60
 
1975

Veikko Kakkuri,           nro 61
Torsti Lahti,                nro 62
Anja Hämälainen,        nro 63
Klaus Varvikko,           nro 64
Simo Sairanen,            nro 65
    
1976

Markku Tanner, Lauttasaari-Seura ry    nro 66
Matti Nevalainen,                                nro 67
Erkki Nisonen,                                    nro 68  
Matti Saariluoma,                               nro 69
Ilmari Sario,                                       nro 70
Tuula Vanonen, Ruskeasuo-Seura ry    nro 71
Vilho Hänninen,                                  nro 72
Ulla Welin,                                          nro 73

1977

Toivo Hännikäinen,                             nro 74
Leo Schihin,                                        nro 75
Aarne Laurila, Malmi-Seura ry               nro 76 
Osmo Korvenkari,                               nro 77
Martti Kinnarinen,                               nro 78
Olli Laine,                                            nro 79

1978

Juho Martelius,                                   nro 80
Osmo Turpeinen, Marjaniemi-Seura ry   nro 81
Salme Katajavuori,                              nro 82
Maija Pöyhönen,                                 nro 83
Ann-Marie Oksanen,                           nro 84
  
1979

Eino Pulliainen,                                   nro 85
Ola Hansson,                                      nro 86
Eino Leino, Roihuvuori-Seura ry            nro 87
Valentin Soine, Kruununhaka-Seura ry  nro 88
 
1980

Väinö Suhonen,                                 nro 89
Väinö Koutonen,                                nro 90
Erkki Piili,                                           nro 91
Urho Siro,                                          nro 92
Juhani Niska,                                      nro 93
Mauno Vierikko,                                 nro 94
Tuure Himanen,                                  nro 95 

1981

Rauno D.I. Linkama, Tammisalolaisten yhdistys ry    nro 96
Pentti Myllynen, Pohjois-Haaga-Seura ry                  nro 97
Viljo Pasanen,  Puotila-Seura ry                               nro 98
Rauni Aaltonen, Kannelmäki-Seura ry                       nro 99
Aarne Joki, Mellunmäki-Yhdistys ry                           nro 100
 
1982

Lempi Hartikka, Kruununhaka-Seura ry              nro 101
Hilkka Palola, Malmi-Seura ry                             nro 102
Raili Tuominen, Malmi-Seura ry                          nro 103
Victor Procope, Pro Eira ry                                nro 104

1983

Jouni Apajalahti,                                              nro 105 
Raimo Ilaskivi,                                                nro 106
 
1984

Aarne I.Välikangas,                                        nro 107  
Erkki Kokkonen,                                             nro 108
Vesa Hulkkonen,                                             nro 109
Usko Salmi,   Kallio-Seura ry                             nro 110
Matti Tapionlinna, Käpylä-Seura ry                   nro 111
 
1985

Lars Hedman,                                                nro 112

1986

Olavi Ketonen, Laajasalo-Seura ry                    nro 114
Heli Savin, Myllypuro-Seura ry                           nro 115
Väinö Karhumäki,                                           nro 116

1987

Sirpa Saari,  Eteläiset kaupunginosat ry             nro 117
Jorma Waronen, Oulunkylä-Seura ry                 nro 118

1988: -

1989: 

Kalervo Kahila, Pajamäki-Seura ry                     nro 119
Esko Lehti, Käpylä-Seura ry                              nro 120
Kainu Mikkola, Pro Eira ry                                 nro 121
Kalevi Vaara, Puistola-Seura ry                         nro 122
Aino Räty-Hämälainen,                                   nro 123
Elis Sella,                                                        nro 124
Eero Manner, Ruskeasuo-Seura ry                    nro 125

1990: 

Jakob Lehto, Tammisalolaisten yhdistys ry         nro 126
Anja Hinkkanen, Marjaniemi-Seura ry                nro 127
Otto-I. Meurman, Käpylä-Seura ry                    nro 128
Kauko Salmi, Pukinmäki-Seura ry                       nro 129
Reino Lönnblad, Pukinmäki-Seura ry                  nro 130
Kaarina Hulkkonen, Roihuvuori-Seura ry            nro 131
Irmeli Lemberg, Lauttasaari-Seura ry                 nro 132
Juhani Railo, Lauttasaari-Seura ry                      nro 133

1991:  

Martti Puhakka, Tammisalolaisten yhdistys ry      nro 134
Kaarina Heiska, Töölö-Seura ry                          nro 135
Martti Janhunen, Lauttasaaren Säätiö                nro 136 
Ahti Korhonen, Laajasalo-Seura ry                     nro 137

1992

Tapio Suomi, Pakila-Seura ry                             nro 138
Mikael Sundman, Eteläiset Kaupungiosat ry         nro 139

1993

Marjatta Laurèn, Lehtisaari-Seura ry                   nro 140
Leena Eerola, Kampin kaupunginosayhdistys ry    nro 141
Pirkko Alaranta, Töölö-Seura ry                          nro 142

1994:  -

1995

Juhani Suolanen, Pohjois-Haaga-Seura ry            nro 143

1996-

1997

Sirkka Impola, HELKA ry                                      nro 144
Anneli Tukiainen, Lauttasaari-Seura ry                  nro 145
Gustav Schildt, Pro Eira                                        nro 146
Riitta Kajantie, Kruununhaka-Seura ry                   nro 147
Martti Mannila, Puistola-Seura ry                           nro 148
  
1998

Esko Hyytiäinen, Puotila-Seura ry                          nro 149
Tero Tuomisto, Pukinmäki-Seura ry                       nro 150
Lasse Rekola, Pukinmäki-Seura ry                          nro 151

1999: 

Mauri Virtanen, Siltasaari-Seura ry                         nro 152 
Kaarlo Penttinen, Pakila-Seura ry                           nro 153
Irma Isrikki,  Pakila-Seura ry                                 nro 154

2000:

2.4. Torbjörn Holmqvist, Pitäjänmäki Seura ry                  nro 155
5.5. Yrjö Larmola 60 v., H:gin kaupungin kulttuurijohtaja   nro 156
19.5. Tarja Arola, Laajasalo-Seura ry                               nro 157
17.8. Helmi Leinonen, Tammisalolaisten Yhdistys ry           nro 158 
14.10. Raimo Nenonen, Kallio-Seura ry                             nro 159
14.10. Juha Koskinen, Kallio-Seura ry                               nro 160
14.10. Saara E. Tolonen, Kallio-Seura ry                           nro 161
3.12. Pekka Keränen, Roihuvuori-Seura ry                        nro 162

2001:

20.3. Arto Salmela, Oulunkylä-Seura ry                             nro 163
5.4. Veikko Vihavainen, Pihlajamäki-Seura ry                    nro 164
5.5. Mika Penttinen, Laajasalo-Degerö Seura ry                 nro 165
27.10. Terhi Rinne, Puotila-Seura ry                                  nro 166
11.11. Anna-Liisa Valta, Siltasaariseura ry                         nro 167

2002:

13.11. Erkki Jokinen, Maunula-Seura ry                             nro 168

2003: 

13.5. Ritva Levänen, Pukinmäki-seura ry                            nro 169
7.11. Kaisa Karhunen, Siltamäkiseura ry                            nro 170
(Siltasaariseuran 20-vuotisjuhla 9.11.2003)
29.11. Kaija Santaholma, Eteläiset kaupunginosat ry           nro 171
(Eteläisten 30-vuotisjuhla 29.11.2003)

2004:

5.3. Kari Varvikko, Kaarela-Seura ry (ent. Kannelmäki-S.)    nro 172
(Huom! Päätös myöntämisestä jo 16.12.2003)
26.5.  Riitta Fabricius, Metsälä-Seura ry                             nro 173
(Helkan 40-vuotisjuhla 26.5.2004 - Fabricius tällöin myös kunniapuheenjohtajaksi)
9.10. Ensio Malmi, Marjaniemi-Seura ry                              nro 174  
(Marjaniemi-Seuran 50-vuotisjuhla 9.10.2004)

2005:

24.5. Kalevi Aijälä, Pakila-Seura ry                                     nro 175
13.8. Aki Paavola, Pakila-Seura ry                                      nro 176

2006:

28.3. Seija Hansson, Pro Eira ry                                         nro 177
23.5. Risto Tammiluoma, Pakila-Seura ry                            nro 178
23.5. Pirkko Fihlman, Käpylä-Seura ry                                nro 179

2007:

8.5. Anja Kaila, Munkkisaari-Hernesaari - Seura ry                nro 180
8.5. Heikki Kukkonen, Kulosaarelaiset ry - Brändöborna rf    nro 181
16.10. Marita Manninen, Myllypuro-Seura ry                        nro 182
16.10. Raimo Kivimäki, Savela-Seura ry                               nro 183

2008:

2.4. Pentti Hellevaara, Siltasaariseura ry                             nro 184
2.4. Anssi Keski-Vähälä, Siltasaariseura ry                          nro 185 
27.5. Erkki Wuori, Munkinseutu ry                                      nro 186
30.9. Hillevi Klemola, Pukinmäki-Seura ry                           nro 187
30.9. Kauko Koskinen, Pukinmäki-Seura ry                         nro 188
21.10. Pekka Airaksinen, Töölö-Seura ry                            nro 189
21.10. Liisa Tarjanne, Töölö-Seura ry                                 nro 190
21.10. Hannu Haukanhovi, Töölö-Seura ry                         nro 191

2009:

8.12. Liisa Stjernberg, Lauttasaari-Seura ry                        nro 192

2010:

16.2. Lulu Nenonen, Pitäjänmäki-seura ry                            nro 193
16.2. Tarja Salminen, Pitäjänmäki-seura ry                          nro 194
16.2. Jouko Hömppi, Pitäjänmäki-seura ry                           nro 195

2011:

24.5. Helena Leinonen, Munkinseutu ry                               nro 196
8.11. Seija Korpela, Konala-Seura ry                                   nro 197
8.11. Terhi Mäki, Myllypuro-Seura ry                                    nro 198

2012:


25.9. Matti Enroth, Pakila-Seura ry                                       nro 199
25.9. Ulla Kaivola, Pakila-Seura ry                                        nro 200
14.11. Josa Jäntti, Munkinseutu ry                                       nro 201

2013:

27.8. Raili Silvasti, Siltasaariseura ry                                    nro 202